Пн - Пт: 08:00 - 21:00
Суб: 09:00 - 20:00
Нд: вихiдний

Вибираємо дитяче автокрісло: критерії, орієнтири й корисні рекомендації

Використання автокрісла при перевезенні дитини в легковому транспорті – важлива вимога, яка обумовлена правилами безпеки для маленьких пасажирів. А з листопада 2019 року вона закріплена на законодавчому рівні, і ігнорувати її не можна. Перед батьками гостро постало питання про покупку девайса, але перш за все варто його вибрати. Автокрісла випускаються в широкому модельному різноманітті та відрізняються за рядом параметрів. Розберемося в критеріях, на які варто звертати увагу при покупці.

Основні орієнтири

При купівлі автокрісла перш за все звертати увагу потрібно не на дизайн або колір, а на його призначення та технічні характеристики:

 • на яку вікову групу розраховано;
 • який тип кріплень має;
 • які аксесуари йдуть у комплекті.

Важливо: обов'язково варто вибирати сертифікований товар. Такі вироби успішно пройшли випробування в краш-тестах і здатні гарантувати безпеку пасажиру в разі аварії.


Класифікація за віком

Автокрісла поділяються на 5 основних категорій і відрізняються між собою за розміром і функціями:

 1. 0 – розраховані на новонароджених малюків. Використовувати їх можна до 9-12-місячного віку дитини, вага якої не перевищує 10 кг.
 2. 0+ – підходять для дітей, вага яких не перевищує 13 кг. Використовуються приблизно до 18-місячного віку немовляти.
 3. 1 – застосовуються для дітей, вік яких варіюється від 9 місяців до 4 років, а вага – 9-18 кг.
 4. 2 – розраховані на вік 4-7 років, вагу 15-25 кг
 5. 3 – клас бустерів. Вони призначені для пасажирів, зріст яких варіюється в межах 120-145 см, а вага – 22-36 кг (приблизно на 7-12 років).

Існують і комбіновані типи – трансформери. Вони «ростуть» разом з дорослішанням маленького пасажира, є більш функціональними.

Група виробів 0+/1 призначена на діток віком до 4 років і з масою тіла не більше 18 кг. В таких виробах немає функції горизонтального розташування, але передбачена опція регулювання спинки. Варто пам'ятати, що до досягнення дитиною віку 1 року такі автокрісла слід встановлювати виключно проти напрямку їзди, а потім вже дозволяється і кріплення по ходу руху.

Група 1-2. Дані трансформери призначені для користувачів від 9 місяців до 7 років, вага яких 9-25 кг. Вони ширші, ніж конструкції групи 0+/1, їх дозволено встановлювати по ходу напрямку їзди. Діти до 18-місячного віку фіксуються ременями, а потім використовуються штатні. Серед регулювань передбачена опція нахилу спинки у 3 положеннях.

Найбільш функціональні – трансформери групи 1-2-3. Використовувати їх можна для дітей від 9 місяців до 12 років, вагою 9-36 кг. Однак мінусом таких моделей є відсутність функції положення сну.

Важливо: зрозуміти, чи підходить крісло для маленького пасажира, можна при візуальному порівнянні. В автолюльках і конструкціях групи 0+ при лежачому положенні малюка не можна, щоб голова виступала за межі спинки. Ремені фіксації повинні проходити трохи нижче плеча. А ось у сидячих моделях припустимий виступ голови (приблизно на 1/3).

Характеристики автокрісел групи 0

За конструктивним виконанням і формою вони відрізняються від звичайних моделей, оскільки мають вигляд люльки на жорсткому каркасі. Встановлюють їх в автомобілі на задньому сидінні уздовж, використовуючи ремені безпеки. Малюк теж фіксується всередині за допомогою спеціальної 3-точкової системи.

Всередині автолюльки є м'яка набивка, яка в разі удару поглинає його силу, рятує дитину від негативного впливу. Зона голови додатково захищена. Деякі моделі автолюльки оснащуються штатними шасі, і тоді поза машиною вони можуть використовуватися замість колясок. Також, якщо передбачена ручка, виріб може стати зручною переноскою.

Особливості автокрісел категорії 0+

Малюк в такому кріслі знаходиться в напівлежачому або лежачому положенні й зафіксований вшитими ременями. Встановлювати виріб потрібно тільки проти руху, щоб захистити шийний відділ малюка в разі різкого гальмування або удару.

Зазвичай ці моделі оснащуються спеціальною вставкою-підголовником, призначеним для новонароджених, і підкладкою під спину. Кріпляться вони за допомогою штатних ременів або за допомогою системи Isofix.

За функціональністю ці моделі не поступаються автолюлькам, їх також можна використовувати замість переносок або встановлювати на шасі.

Цікаво: деякі моделі припустимо брати з собою в салон літака.

Автокрісла категорії 1

Візуально вони схожі на моделі для школярів, але є більш універсальними. У них є опція регулювання положення нахилу спинки та передбачено 2 варіанти установки – у напрямку руху і проти нього (для дітей до 1 року).

Малюк фіксується за допомогою ременів. Установка в авто виконується за таким само принципом, що і конструкції групи 0+.

Група 2: особливості призначення

У деяких моделях є опція зняття спинки, щоб трансформувати крісло в бустер для перевезення школяра.

Встановлюють такі вироби на задньому сидінні лицевою стороною вперед. Маленький пасажир фіксується заднім автомобільним ременем, який при фіксації проходить поверх автокрісла.

Важливо: багато виробників об'єднують ці конструкції з групою 3 (до 12 років і max 36 кг), що значно збільшує функціональність виробів.

Автокрісла 3-ї категорії: бустери

По суті, це сидіння з підлокітниками, спинки немає. Основна функція – підіймати користувача на висоту, достатню, щоб ремінь автомобіля розташовувався на рівні його плеча.

Бустери кріплять на задньому сидінні авто по ходу їзди. На них немає системи Isofix, фіксація здійснюється виключно за допомогою ременя транспортного засобу, який протягується під підлокітниками. Вибираючи такі моделі крісел, краще надати перевагу багатошаровій конструкції на основі з металу – вони більш надійні.

Відмінності за типом кріплення

Збираючись придбати автокрісло, відразу варто визначитися з принципом його фіксації в машині. Варіантів декілька:

 1. Штатні ремені транспортного засобу.
 2. Isofix або подібні системи, здатні забезпечити жорстке кріплення.
 3. Обидва способи.

Найпоширеніший варіант – кріплення 3-точковим ременем транспортного засобу. Дитина ж пристібається за допомогою фірмової системи (це передбачено для користувачів, вага яких не перевищує 18 кг). Також конструкцію і маленького пасажира можна фіксувати штатним ременем авто. Моделі, розраховані на такий принцип кріплення, дешевші й більш поширені. Величезним плюсом є й те, що їх можна встановлювати в будь-якій машині. Однак даний варіант фіксації не здатний забезпечити достатньої жорсткості, та деколи довжини ременя не вистачає, що є серйозним мінусом.

Система Isofix – це універсальний утримувальний пристрій. Такий принцип кріплення здатний забезпечити міцну фіксацію завдяки металевим кронштейнам, що істотно підвищує безпеку для маленького пасажира. Встановлювати крісла в салоні дуже просто і швидко. Однак моделі з системою Isofix дорожчі і розраховані на максимальне навантаження до 18 кг (вік користувача – приблизно 4-5 років), тому не підходять більш дорослим дітям. Але для моделей 2-ї та 3-ї груп, а також у трансформерах з допустимим навантаженням від 18 кг даний тип кріплення є допоміжним – пасажир і конструкція додатково пристібаються ременем.

Важливо: не всі автомобілі оснащені фіксаторами Isofix, система встановлюється лише на сучасні іномарки. Машини вітчизняного автопрому або закордонний транспорт старого випуску такою конструкцією не обладнані.


Переваги використання автокрісел

Перш за все їх застосування обумовлено вимогами безпеки при перевезенні дітей. У разі аварії крісло значно пом'якшує удар, захищаючи дитину від травм. Каркас забезпечує підтримку малюкові та при зіткненні бере навантаження на себе. Щоб крісло могло виконувати свою основну функцію, несучу конструкцію виготовляють з міцної сировини – металу, пластику або комбінованих матеріалів.

Внутрішня частина оброблена поліуретановою піною, і додатково є ще прошарок пінопласту (поглинає удар). Також захисну роль грають глибока посадка в чаші автокрісла (запобігає випадіння дитини), підголовник, розвинені бічні частини. Уся конструкція створена таким чином, щоб забезпечити максимальний захист і знизити навантаження на пасажира у разі зіткнення.

Невипадково передбачена і Y-подібна вбудована система фіксації, при цьому самі ремені можуть бути як 3-, так і 5-точковими. Подібна конфігурація здатна забезпечити жорстку фіксацію хребта, тим самим гарантуючи захист спини й черевної порожнини малюка в разі аварії.

Другою перевагою використання автокрісла є те, що воно обмежує рухливість малюка. Діти непосидючі, і подорожі, особливо тривалі, їх швидко стомлюють, вони шукають собі розвагу в дорозі. Якщо не використовувати крісло, то дитина буде безперешкодно рухатися по салону, заважаючи водієві.

Особливості установки

Крім інших критеріїв, при виборі варто врахувати довжину і принцип розташування ременів у машині, наявність системи Isofix.

Зверніть увагу: не можна встановлювати конструкцію на сидіння, де є активна подушка безпеки, оскільки вона призначена для дорослого пасажира. Можна відключити її перед монтажем дитячого автокрісла або підібрати інше місце для його розташування.

Вибираючи, де посадити дитину, варто врахувати, що найбезпечнішим місцем у салоні є середній сектор на задньому сидінні. У разі бічного удару маленький пасажир опиняється однаково далеко від дверей, тобто ризики для нього знижуються. І при аварії лоб у лоб місце встановлення крісла досить далеко від зони зіткнення.

На другому місці за безпекою для дитини – місце за водієм. По-перше, шофер інтуїтивно намагається уникнути удару по своїй лінії, по-друге, при аварії навантаження припаде на нього самого. Перевага цього способу розміщення полягає і в тому, що зручно малюка саджати на його місце.

Установка на переднє сидіння законодавчо дозволена. І якщо водій збирається з малюком у дорогу вдвох, то розташування автокрісла поруч дозволяє контролювати маленького пасажира. Однак за надійністю такий спосіб установки значно поступається двом іншим вищезазначеним.

Порада: після кріплення крісла в автомобілі обов'язково проведіть випробування – спробуйте пересунути його. При правильній фіксації зміщення буде незначним (2-3 см) в один бік, це допустима норма.

Звертаємо увагу на аксесуари

Комплектація крісел різних видів і брендів може відрізнятися. Однак у будь-якому разі наявність додаткових аксесуарів робить їх використання більш комфортним. Серед найбільш корисних «плюшок»:

 • літні чохли. Їх роблять з легких і «дихаючих» тканин, які ефективно відводять вологу, тим самим підвищуючи комфортність подорожі в жарку пору;
 • додаткові оглядові дзеркала. Вони роблять спостереження за малюком більш зручним;
 • захисні накладки на передні сидіння. Вони дозволять запобігти забруднення оббивки;
 • шторки або екрани – необхідні для захисту від яскравого сонця;
 • підставки (для пляшечки, під ноги) та інші аксесуари роблять розміщення дитини більш комфортним.

Підбиваючи підсумок, зазначимо, що не варто ігнорувати вимогу застосування автокрісла при перевезенні дітей у легковому транспорті. Його установка – це ефективний спосіб гарантування безпеки пасажира. Однак, щоб автокрісло виконувало захисну функцію, важливо правильно його підібрати з урахуванням віку й ваги малюка. Тому не поспішайте з цим питанням і все обміркуйте. Безпечних поїздок!